Transport zwłok z zagranicy

Mega Foto Blog

Transport zwłok z zagranicy

Transport zwłok z zagranicy to niekiedy nie lada problem dla rodziny osoby zmarłej. W pierwszej kolejności, aby przewieźć zwłoki z zagranicy, należy złożyć wniosek do właściwego organu miasta w którym mieszkamy. Wniosek ten musi być odpowiednio wypełniony oraz złożony przez osoby najbliższe zmarłemu. Kolejnym krokiem jest oczekiwanie na rozpatrzenie naszego wniosku, zajmuje to przeważnie kilka dni. Jeżeli decyzja organu jest akceptująca, aby przewóz zwłok z zagranicy wykonać, kierowana jest automatycznie do konsulatu, z którego ciało ma zostać przewiezione.
Następnie na podstawie decyzji konsul jest zobligowany do wydania decyzji o sprowadzeniu zwłok.
Musimy jednak pamiętać, że składając wniosek w Polsce nie jest pobierana żadna opłata, inaczej sytuacja ma się od strony państwa z którego ciało ma zostać przywiezione. Tam za wydanie wniosku musimy zapłacić około 250 zł. Następnym problemem może stać się wybór odpowiedniej firmy, która zajmie się transportem zwłok. Należy pamiętać, że koszty są naprawdę bardzo wysokie, wszystko zależy od tego z jakiego państwa mają zostać sprowadzone. Jak wiadomo każda firma ma inny cennik, dlatego dobrze jest porównać kilka ofert, ponieważ zawsze można zaoszczędzić kilkaset złotych. Oczywiście jeżeli osoba zmarła posiadała ubezpieczenie, wtedy rodzina zmarłego nie ma się o co martwić, jednak gdy owego ubezpieczenia nie było, najbliżsi muszą pokryć koszty transportu z własnej kieszeni. Ceny przewozu ciała zaczynają się od około 2600 i dochodzą nawet do ponad 12000 tysięcy złotych. Czasami niestety rodzina jest zmuszona do zaciągnięcia kredytu, aby bliski mógł zostać pochowany w rodzinnym miejscu. Oprócz kosztów transportu najbliżsi muszą jeszcze doliczyć wszelkie koszty związane z pochówkiem, przygotowaniem zwłok, zakupem odzieży i trumny bądź z kosztami kremacji. Najtańszy godny pochówek mieści się w kwocie około 4000 tysięcy złotych, musimy pamiętać, że nawet taka suma jest dla niektórych nieosiągalna. Dlatego każda osoba powinna się w jakiś sposób ubezpieczyć, żeby oprócz opłakiwania jej po śmierci nie przysporzyć najbliższym kolejnych zmartwień. Dobrze jest w takim przypadku, zainwestować w indywidualne ubezpieczenie na życie, którego koszty nie są duże a można wybrać sobie do tego ciekawe opcje jak dla przykładu – pomoc medyczną czy zwrot środków za leczenie czy pobyt w szpitalu.
Koszty owego ubezpieczenia zaczynają się od kilkudziesięciu złotych a za kwotę 50 zł miesięcznie możemy trafić na dobrą dla nas ofertę. Oczywiście osoba chcąca zawrzeć taką formę ubezpieczenia nie może przekroczyć 75 lat, a każda firma ubezpieczeniowa posiada swoje warunki przyznania ubezpieczenia, niekiedy potrzebne jest zaświadczenie o tym, że jesteśmy zdrowi. Nie tylko osoby dorosłe powinny korzystać z ubezpieczenia, należy pamiętać, że nasze pociechy również powinny mieć odpowiednie zabezpieczenie.
Procedura przewiezienia zwłok również ma swoje zasady.
Firmy pogrzebowe lub inne transporty odpowiedzialne za przewiezienia ciała powinny spełniać następujące wymogi dotyczące pojazdu jakim zostanie przewiezione ciało z zagranicy.
Auto powinno mieć wydzieloną strefę, oddzielającą kierowcę od trumny oraz powinno być odpowiednio oznakowane. Należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie trumny bądź innego pojemnika przed ruszaniem się w kabinie samochodu, aby zwłoki należycie mogły dotrzeć na miejsce. Kiedy ciało zostanie już przewiezione do miejsca docelowego, niezwłoczne jest ich pochowanie, jednak bez możliwości otwierania trumny. Proces przewożenia dotyczy tylko ciał, ludzkie prochy mogą być przywiezione w każdy inny sposób.