Jak wymagająca jest praca na wysokości?

Mega Foto Blog

Jak wymagająca jest praca na wysokości?

praca na wysokości

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że praca na wysokości jest zaliczana do niebezpiecznych prac. Wymaga również od pracowników bardzo dobrej kondycji zdrowotnej czy używania w codziennych zadaniach dodatkowych zabezpieczeń, do których należy zaliczyć siatki bezpieczeństwa.

Osoby, które byłyby zainteresowane pracą w omawiany zawodzie muszą wcześniej przejść pozytywnie właściwe badania lekarskie czy nauczyć się odpowiedniego stosowania środków ochrony przed ewentualnym upadkiem. Co koniecznie trzeba wiedzieć o pracy na wysokości?

Stosowane zabezpieczenia

Jak zostało już wspomniane wcześniej wykonywanie prac na wysokości niesie za sobą bardzo duże ryzyko. Od pracowników wymagane jest zatem stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Rekomendowane jest wykorzystywanie zabezpieczeń praktycznie wszędzie, gdzie tylko będzie to możliwe. Oraz oczywiście profesjonalny kurs wysokościowy.

Należy zaznaczyć, że zabezpieczenia zbiorowe będą doskonale funkcjonowały w każdej sytuacji. Zabezpieczają one bowiem wszystkie osoby, które w danym momencie pracują na budowie. Ponadto nie wymagają one od pracowników wykonywania dodatkowych działań.

Warto także wiedzieć, że bezpieczeństwo pracowników mają zdecydowanie zwiększać różnego rodzaju krawężniki chroniące przed upadkiem z wysokości czy balustrady. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że balustrada powinna mieć przynajmniej 1,1 m wysokości, konieczne jest również oko ładne zabezpieczenie przestrzeni między podłożem, a poręczą. Z kolei wspomniany wcześniej krawężnik powinien mieć przynajmniej 15 cm wysokości.

W przypadku, gdy nie będzie jednak możliwe zastosowanie tego typu rozwiązań, należy skorzystać z innych zabezpieczeń, które powinny być dokładnie dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się siatki ochronne, które mają za zadanie zamortyzować ewentualny upadek lub zabezpieczyć krawędzie.